Aktuálna diskusia o ďalšej možnosti vystúpiť z druhého dôchodkového piliera vôbec nie je tom či bude v budúcnosti dobrý dôchodok Slovákov z prvého piliera, alebo z obidvoch pilierov. Nevyrieši ho nakoniec ani rozhodnutie či v druhom pilieri zostanete, alebo z neho vystúpite. Táto diskusia je presným obrazom toho, ako sa pristupuje k riešeniam vážnych tém na Slovensku. Okamžite sa vyťahujú emócie a či už ste za alebo proti, nájde sa hneď na každom kroku pseudoodborník, ktorý vie presne ako to nakoniec dopadne. Títo odborníci sa však rodia hlavne v politickom spektre. Rozprávajú presne ako im to momentálne vyhovuje.
Skúsme však chvíľu len jednoducho počítať a uvažovať:
- Dôležitá je otázka: V akom veku pôjdeme do dôchodku? Zrejme nie v takom akom išli do dôchodku aktuálni dôchodcovia. Vek odchodu do dôchodku sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou zvyšovať.
- Ako dlho budeme na dôchodku žiť a užívať si príspevok od štátu – koľko rokov budem potrebovať peniaze? Ak máte krištáľovú guľu gratulujem viete sa pripraviť perfektne na svoj dôchodok. Je pravdepodobné, že život sa bude predlžovať nakoľko pokrok v medicíne je v tomto prípade nezanedbateľný.
- Aký veľký chcem mať príjem v dôchodku? Tu by si už každý mohol vedieť predstaviť konkrétne číslo. Koľko by to však reálne malo byť 400, 750, 1250 €?
- Koľko z týchto peňazí mi vie dať v budúcnosti môj aktuálne nastavený model na dôchodok? Teda ak som len v prvom pilieri čo dostanem od štátu? Ak som aj v druhom pilieri čo dostanem od štátu a od poisťovne, ktorá mi bude vyplácať peniaze z II. piliera?
Keby sme dokázali odpovedať na tieto otázky, bolo by naše rozhodovanie oveľa jednoduchšie ako riešiť už teraz svoju situáciu na slušný dôchodok. Ak nepoznáme odpovede na predchádzajúce otázky je to ako hľadať odpovede v krištáľovej guli, ktorá sa už rozbila. A v mnohom sme závislí hlavne od politikov, ktorí však pozerajú hlavne do konca svojho štvorročného volebného obdobia.
Však si všimnime o čom sa teraz točí celá diskusia – nízke penzie z druhého piliera. Na tému celkovo nízkych dôchodkov sa tu radšej ani nepoukazuje, lebo ani jeden politik na to nemá odvahu.
Vystúpením z II. piliera iba dávate súčasnej vláde šancu minúť vaše už teraz našetrené peniaze pre aktuálnych dôchodcov. A nebudete z nich užívať výhody vy vtedy, keď pôjdete vo dôchodku. (A to tu ešte nespomínam ani aktuálnu výhodu – možnosť dedenia úspor v prípade úmrtia sporiteľa)
- Čiže nespoliehajme sa len na štát ak máme záujem o slušný dôchodok.
- Rozdeľme riziko pri zabezpečení si dôchodku na viacero možných príjmov (využívať aj II. dôchodkový pilier)
- Odkladajte si každý mesiac mimo svojej pravidelnej spotreby určitú časť svojho príjmu – šetrite si na dôchodok
- Sledujte vývoj úrokových sadzieb na svojich šetriacich produktoch (pri ročnej úrokovej sadzbe 3 % sa váš našetrený majetok zdvojnásobí za 24 rokov, pri 6 % je to za 12 rokov)
Jednoducho povedané: problém nízkeho dôchodku nevyriešite tým, či vystúpite z II. piliera, alebo v ňom zostanete. Problém vyrieši jedine to ak si začnete na svoj dôchodok správne šetriť už teraz.
Ľubomír Kováč