Predstavili sme 5 mýtov finančnej gramotnosti, vyhodnotili sme Test finančnej gramotnosti, dohodli sme sa, že zavedieme Finančnú gramotnosť ako povinný predmet do škôl a vyrozprávali sme osobný Kurz finančnej gramotnosti. V poslednom zo série článkov na tému finančná gramotnosť ukážeme 7 pravidiel finančnej gramotnosti. V niektorých životných oblastiach je dobré pravidlá porušovať. V oblasti finančnej gramotnosti je dodržiavanie pravidiel nevyhnutnosťou.
1. pravidlo finančnej gramotnosti – Nesmieš minúť viac ako zarobíš
Alebo zarábaj viac ako chceš míňať. Až 36% slovenských domácností nedokáže ušetriť mesačne ani euro. Buď nevieme zarábať peniaze alebo ich nevieme míňať. Ideálny vzorec je odložiť 10% z príjmu mesačne bokom. Ak si odložíme aspoň 1 euro denne, tak o 5 rokov máme ušetrených 1800 eur. Ak sme dvaja, tak je to 3600 eur a ak by rodičia odkladali sebe aj 2 deťom 1 euro denne, tak je to o 5 rokov 7200 eur.
2. pravidlo finančnej gramotnosti – Kontroluj na čo míňaš svoje príjmy
Mnoho ľudí si vyberá auto podľa spotreby. Čím nižšia spotreba, tým viac ušetrených peňazí. Podľa spotreby si vyberáme chladničku, televízor, umývačku riadu, práčku, žiarovky a veľa ďalších pomocníkov. Prezeráme letáky a vyberáme lacné potraviny. Kupujeme oblečenie v akcii a využívame zľavy. A stále nemáme dosť peňazí. Stále nám každý mesiac chýba. Čo ak to nie je v tom s akou zľavou tovar kupujeme? Čo ak je to v tom, že kupujeme tovar, ktorý vôbec nepotrebujeme?
3. pravidlo finančnej gramotnosti – Nech tvoja rezerva stále rastie
V aute je prirodzené a vlastne aj nevyhnutné, mať rezervu. Bez nabíjačky na telefón sa ani nepohneme alebo máme mobilnú nabíjačku. Fotky zálohujeme na externý disk. Na Vianoce kupujeme zásoby jedla na týždeň. Pre istotu. Do rezervy. Keby náhodou niečo.. Robíme to dennodenne. Tak prečo nie s peniazmi? Až 27% slovenských domácností nemá žiadnu finančnú rezervu. Len 18% má finančnú rezervu, ktorá im vydrží dva mesiace. To znamená, že takmer 50% slovenských domácností by malo po strate zamestnania jedného z členov rodiny finančné problémy hneď alebo do dvoch mesiacov.
4. pravidlo finančnej gramotnosti – Ochraňuj svoj majetok
Alarm, imobilizér, bezpečnostné dvere, špeciálne zámky, prilby, chrániče a množstvo ďalších bezpečnostných prvkov. Bojíme sa o svoj majetok a o svoje zdravie. Chránime sa pred vlámaním alebo vykradnutím. Chránime sa pred pádom z bicykla, na lyžiach alebo nehodou v aute. Každý bezpečnostný prvok na byte sa dá prekonať. Akákoľvek bezpečná jazda na aute, bicykli alebo lyžiach môže aj tak skončiť nehodou. Čo potom? Liečenie zranení, strata príjmu, náklady na opravy, nová strecha nad hlavou a tisíce eur, ktoré smerujú na nápravu škôd. Nie sme takí bohatí, aby sme si nemuseli poisťovať majetok. Poisťovne vyplatia niekoľko miliónov eur ročne pri poistných udalostiach a to aj napriek všetkým výhradám ktoré voči nim máme.
5. pravidlo finančnej gramotnosti – Bývanie si zabezpeč podľa výšky svojho príjmu
„Zapustil som hypotéku“ namiesto „zapustil som korene“. Medziročne rastie objem poskytnutých úverov na bývanie o 9-11%. Na kúpu nehnuteľnosti si požičiava oveľa viac ľudí oveľa viac peňazí. Problém nastáva vtedy, keď sa zmení príjem. Keď prídeme o prácu, keď ochorieme, keď sa nám narodí dieťa alebo vstúpime do manželstva. Všetky udalosti majú značný dopad na finančný rozpočet. Ako sme na to pripravení? Čo s bývaním a splácaním úveru, keď prídeme o prácu, keď ochorieme alebo keď sa nám narodí dieťa?
6. pravidlo finančnej gramotnosti – Neustále vytváraj nové aktíva
Jeden z 5 mýtov finančnej gramotnosti je ten, že keď vlastníme majetok, tak sme za vodou. Podľa R. Kiyosakiho je aktívum majetok, ktorý nám prináša zisk. Je to jednoduché. Mnohí z nás sme už na škole predávali známky, plechovky, odznaky, tričká, topánky a vlastne čokoľvek po čom bol dopyt. Museli sme to najprv niekde kúpiť. Majetok kúpený za účelom predaja je určitá forma aktívneho majetku. Teraz si predstavte, že máte obchod s tričkami. Je to vaše aktívum, lebo prináša zisk. Otvoríte si ďalší obchod s čiapkami, ďalší obchod s topánkami, potom vlastnú kaviareň a nakoniec podnikáte aj v oblasti realít. Toto je vytváranie nových aktív.
7. pravidlo finančnej gramotnosti – Začni viac zarábať a zarobené peniaze investuj do pasívnych príjmov
Finančná gramotnosť je v prvom rade o schopnosti peniaze zarobiť. Celoživotný zamestnanec sa musí naučiť stanoviť cenu svojej práce a prestať pracovať za minimum len preto, lebo má strach, že si inú prácu nenájde. Ľahko sa o tom píše, ťažko sa to vykonáva. Ale o to slastnejší pocit víťazstva získame, ak sa o to pokúsime. Poznáte veľmi dobre tie slová – chcem viac zarábať, chcem mať viac peňazí na účte, chcem si viac dovoliť… Peniaze sú všade. Niekedy je to o väčšej snahe, niekedy aj o šťastí, ale vždy je to o vytrvalosti, sústredení sa na to, čo chceme a čo robíme a intenzívny záujem o to, v čom chceme byť dobrí.
Milan Kalmancai